Co bierzemy pod uwagę wyliczając zdolność kredytową?

Najpopularniejszą formą pożyczki w ostatnich czasach jest bez wątpienia kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możemy uzyskać dodatkowe środki na wakacyjny wyjazd, wymianę auta, wesele dziecka czy remont mieszkania. Wybór tej z pozoru jakże prostej drogi na uzyskanie dodatkowych funduszy nie wygląda jednak w rzeczywistości tak kolorowo.
Bank wylicza w pierwszej kolejności naszą tak zwaną zdolność kredytową, a więc maksymalną kwotę kredytu jaką jest nam w stanie udzielić przy okresie spłaty zaproponowanym przez nas. Zwraca uwagę głównie na wysokość naszych stałych, miesięcznych zarobków oraz historię kredytową. Ubiegając się o kredyt gotówkowy bardzo ważne jest bowiem, aby posiadać stały, miesięczny dochód, w dodatku jego źródło musi być akceptowane przez bank. Brane wciąż i nadal spłacane kredyty mają niestety niekorzystny wpływ na naszą zdolność kredytową, obniżają bowiem nasz miesięczny dochód.
Jeśli natomiast spłaciliśmy już wszystkie zaciągnięte wcześniej kredyty i zrobiliśmy to w terminie, bank może pożyczyć nam więcej, gdyż uzna nas za bardziej wiarygodnych. Banki zwracają także uwagę na wiek osób ubiegających się o kredyt. Młodzi ludzie, którzy dopiero co stali się pełnoletni mają dużo trudniej uzyskać kredyt, tak samo osoby po sześćdziesiątym roku życia.
Bardzo duży wpływ na naszą zdolność kredytową mają również jeszcze inne czynniki, których nawet nie bierzemy pod uwagę przymierzając się do wzięcia kredytu. Mowa tutaj o wykształceniu oraz stanie cywilnym. Banki bowiem mają teorię, że im wyższe wykształcenie potencjalnego klienta, tym ma on większą szansę na zdobycie lepszej i bardziej stabilnej pracy. Osoby w związkach małżeńskich uznawane są natomiast za bardziej stabilne, a dodatkowo dochód w domu generują dwie osoby. W zależności właśnie od tych czynników wiele banków może nam ustalić zdolność kredytową na zupełnie innym poziomie. 
Uzyskane przez bank informacje o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej umieszczane są w specjalnym systemie. Na ich podstawie system ten sprawdza czy bank może w ogóle udzielić nam kredytu, jeśli tak wylicza jego maksymalną wysokość.
Bardzo fajnym instrumentem dzięki, któremu sami możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową w konkretnych bankach jest tak zwany kalkulator zdolności kredytowej czy inaczej kalkulator kredytowy online. Wprowadzamy tam wszystkie najważniejsze dane, a więc nasze dochody oraz ich źródła, nasze zobowiązania, a także ilość członków rodziny i na ich bazie system wylicza nam zdolność kredytową. Pamiętajmy jednak, że wyniki te mają charakter wyłącznie poglądowy, a banki mogą wziąć pod uwagę jeszcze inne wymienione wcześniej czynniki.
Jeśli więc przymierzacie się do wzięcia kredytu gotówkowego, w pierwszej kolejności obliczcie swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziecie mieli rozeznanie na jakie dodatkowe środki pieniężne możecie liczyć ubiegając się o kredyt. Pomoże Wam w tym niewątpliwie kalkulator zdolności kredytowej.