Dlaczego posiadanie strony internetowej jest konieczne

Nowatorskie, ciągle rozwijające się technologie informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale również w działalność przedsiębiorstw. Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, a działalność gospodarcza bez niego właściwie nie istnieje. W dzisiejszych czasach konieczne stało się posiadanie przez firmy własnych stron www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby firma mogła w ogóle dać o sobie znać w Internecie i być tam widoczne dla ewentualnych klientów, nieuniknione jest wykonanie mnóstwa działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.


Marketing internetowy koncentruje się w głównej mierze na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonej frazy informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Za pomocą wyszukowarki trafia na witryny internetowe sklepów, które są w stanie w najlepszym stopniu zaspokoić jego potrzeby. Duża część sfinalizowanych transakcji handlowych rozpoczyna się właśnie od wyszukiwarek internetowych.
Kluczem do zdobycia jak największej grupy klientów w Internecie jest posiadanie nowoczesnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet muszą być udoskonalone pod kontem SEO oraz zbudowane na nowoczesnym oprogramowaniu, a także odznaczać się przejrzystością oraz dobrym i szybkim hostingiem.
Posiadanie profesjonalnej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej stworzenie jest bezużyteczne, jeśli ewentualni klienci nie będą w stanie na nią trafić. Aby była ona widoczna w sieci konieczne jest podjęcie wielu działań służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w czołówce wyników wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Charakteryzują się one przede wszystkim dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego rodzaju portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Najciekawsze jest to, że utworzenie profilu na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi żadnych kosztów za przyciąganie w ten sposób ewentualnych klientów.

W dobrze zorganizowanych i rozwijających się przedsiębiorstwach często konieczne staje się wprowadzenie kilku programów informatycznych, których głównym zadaniem jest wsparcie zatrudnionych tam pracowników i usystematyzowanie danych. Mogą to być systemy do prowadzenia rachunkowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania zazwyczaj są zróżnicowanie i posiadają przeróżne funkcje. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać się danymi niezbędna jest integracja systemów informatycznych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie programy dają możliwość zintegrowania ich z innymi systemami, ale ogromna większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje przedsiębiorstwo. Integrację systemów można podzielić na jednostronną i dwustronną. Mając do czynienia z bardzo skomplikowanymi programami informatycznymi stosuje się integrację jednostronną. Dane przepływają wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna jest niemożliwa, jednak taki rodzaj integracji dla mnóstwa firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to kompleksowe połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy płynąć we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność łączonych systemów znacznie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed dokonaniem wyboru co do rodzaju połączenia musi uwzględnić kilka czynników. Głównym jest koszt wykonania połączenia, kolejnym – funkcjonalność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości posiadanego oprogramowania. Bez względu na wybór rodzaju integracji, niesie ona ze sobą mnóstwo korzyści, które można zauważyć w bardzo krótkim czasie.
W ostatnich latach świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród przedsiębiorców znacząco wzrosła. Rośnie też poziom ich informatyzacji i zastosowania nowoczesnych rozwiązań systemowych i informatycznych. To gigantyczna zmiana dla przedsiębiorców, ale także niepomiernych możliwości, które mogą zwiększyć rozwój firm i wygenerować ogromne przychody.