Pokonaj uzależnienie od hazardu

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się w zasadzie od wszystkiego zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż rzeczy, od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie potrafią przyznać, że mają problem.


Specyfikę uzależnienia są w stanie zrozumieć jedynie inni uzależnieni, a postronnym obserwatorom trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Pierwszym objawem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli chociaż na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się codziennymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one posiadają kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej wybór, i że straciła kontrolę nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, szczególnie zasługującym na uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery umożliwiające zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją.

Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeżeli chcesz pomóc członkowi swojej rodziny bądź dostrzegłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i dajsobie szansę. Każdy bowiem zasługuje na to, aby być panem swojego życia.