Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Decyzja o budowie domu to często jedno z kluczowych przedsięwzięć w życiu przeciętnego Polaka. Jak podejść do kwestii wyboru projektu domu? Na co zwrócić uwagę?

Zalety projektu gotowego

W ostatniej dekadzie jak grzybów po deszczu powstało mnóstwo pracowni architektonicznym specjalizujących się w projektowaniu domów jednorodzinnych. Dzięki temu inwestorzy mają do dyspozycji ogromny wybór gotowych, typowych projektów domów. Poniżej przedstawiamy wypunktowane niektóre niewątpliwe zalety gotowego projektu domu.

Projekt domu Nel

Typowy gotowy projekt domu

1. Niski koszt.

W zasadzie projekty gotowy jest opracowywany tylko raz. Jest opracowywany tak, by wpasować się w pewne typowe, często spotykane u inwestorów potrzeby. Ceny tego typu projektów oscylują w granicach 2, 3 tys. złotych. Jak na kompleksowy pełnowartościowy projekt domu to naprawdę niewielka kwota. Dodatkowym kosztem będzie tylko cena adaptacji projektu do miejscowych warunków zabudowy. Szacuje się, że różnica w cenie projektu gotowego a indywidualnego może być nawet dziesięciokrotna!

 

2. Sprawdzone rozwiązania.

Niewątpliwym atutem gotowego projektu jest fakt, że osoby, które budują dom według w/w planu na etapie budowy oraz wykończenia domu nie rzadko konsultują pewne dylematy i problemy z autorami projektu. Dzięki temu architekt może opracowywać kolejne, 'doszlifowane’ wersje tego projektu. Kupując taki projekt, który wielokrotnie został już zrealizowany mamy pewność, że wiele zastosowanych w nim rozwiązań zostało naprawdę starannie przemyślanych. Po prostu nie wszystko jest na naszej głowie! Ma to znaczenie na przykład w przypadku domów o niewielkiej powierzchni, gdzie naprawdę praktyczne rozplanowanie pomieszczeń, kanałów wentylacyjnych i kominowych ma ogromny wpływ na komfort korzystania z mieszkania.

Rzut parteru - projekt Nel

Rzut kondygnacji w gotowym projekcie Nel

3. Sprawny przebieg budowy.

W zasadzie jest to kontynuacja punktu drugiego. Ekipy budowlane, inwestorzy realizujący dany gotowy projekt zapewne natkną się na sytuacje problemowe, których architekt nie przewidział. Można się spodziewać, że rzetelny autor projektu naniesie na gotowy projekt odpowiednie poprawki, aby kolejni inwestorzy nie narzekali na trudności w przebiegu budowy.

Warto także mieć świadomość, że nierzadko takie pracownie projektowe opracowujące gotowe projekty domów współpracują z firmami wykonawczymi. Dzięki temu może nam się udać wynająć ekipę budowlaną, która już niejednokrotnie budowała dom według wybranego przez nas projektu. Nie trudno się domyśleć, że taka budowa będzie przebiegała bardzo sprawnie, gdyż fachowców raczej nic już podczas budowy domu nie powinno zaskoczyć.

A co z projektem indywidualnym?

Wziąwszy pod uwagę relatywnie wysoki koszt opracowania projektu indywidualnego na taką opcję decyduje się niewielu inwestorów. Projekt tego typu na pewno będzie chętnie wybierany przez osoby, które z jednej strony mają bardzo sprecyzowane oczekiwania, a z drugiej – dysponują sporym budżetem na budowę domu. Wysoka cena projektu wynika po prostu z faktu, że architekt musi poświęcić wiele czasu, na zrozumienie oczekiwań inwestora, by móc przystąpić do opracowywania projektu.

Jeśli jesteś typowym polskim inwestorem, to zapewne zdecydujesz się na projekt gotowy. Przed Tobą długa droga poszukiwań projektu odpowiadającego twoim potrzebom. Zapraszamy do pracowni projektowej Dominanta. Tam znajdziesz tylko sprawdzone i dopracowane w każdym detalu projekty gotowe.

Artykuł powstał przy współpracy z pracownią projektową Dominanta.

DOMINANTA   K.Sutuła, K.Burzyński, K.Markiewicz  s.j.
http://projekt-od-autora.pl/
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
tel. / fax:  85 732 98 62