Przygotowanie oraz badanie RTG zębów.

Przygotowanie oraz badanie RTG zębów.

Tomografia szczęki jest wykorzystywane między innymi w ortodoncji, implantologii, leczeniu protetycznym czy też stomatologii zachowawczej. Lekarz zlecić może badanie RTG między innymi po to, aby móc określić stopień zaawansowania samej próchnicy, sprawdzić położenie ósemek, sprawdzić stan dziąseł czy też zdiagnozowanie zęba przed kanałowym leczeniem. Dzięki samym zdjęciom RTG jest możliwe także wykrycie nieprawidłowości innych w ustnej jamie, a więc zapalnych stanów, zmian nowotworowych czy też ropni. Pozwala dentystom ocenić tkanki kostne, stan uzębienia czy też zaplanować leczenie.

Jak się przygotować do RTG zębów?

Badanie jakim jest rentgen stomatologiczny nie wymaga żadnych przygotowań specjalny ze strony pacjentów. Można spokojnie normalnie zjeść posiłek, pić czy też przyjmować leki. Zanim wykonamy prześwietlenie należy ściągnąć biżuterię (łańcuszki, kolczyki), wsuwki oraz spinki. W zasadzie to wszystko to co mogłoby wpłynąć na samą jakość zdjęcia. W razie pojawienia się potrzeby należy poinformować technika o tym, że się nosi protezę zębową.

Jak przebiega badanie rentgenowskie zęba?

Zdjęcie punktowe RTG na ogół się odbywa bezpośrednio na stomatologicznym fotelu. Pacjenta się okrywa fartuchem z ołowianej gumy. Jest on odpowiedzialny za ochronę przed promieniowaniem. Czujnik radiowizjografii czy też rentgenowską kliszę należy umieścić w jamie ustnej pacjenta, który ją przytrzymuje palcem samodzielnie (w przypadku wewnątrz ustnych zdjęć). Przy zdjęciach zewnątrz ustnych całość się odbywa poza jamą ustną pacjentów. Wykonanie punktowego RTG na ogół trwa bardzo krótko – procedura trwa około dwóch minut, a czas naświetlania wynosi poniżej jednej sekundy.

Pantomograficzne zdjęcie wykonuje się w stojącej pozycji. Pacjent staje bezpośrednio przez aparatem, a w zębach jest umieszczany uchwyt, który stabilizuje samą pozycję głowy oraz pozwala operatorowi dopasować aparat ustawienia pacjenta to pi prostu zdjęcia.

Badanie możesz wykonać tutaj https://www.rentgen-krakow.pl/. Nie zwlekaj. Badanie nic nie boli, a pozwoli pozbyć się dokuczliwych dolegliwości.