Wymiana opon – na co zwrócić uwagę?

Wymiana opon – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się jak mógłbyś przygotować auto przed sezonem zimowym? Podstawą jest wymiana opon!

Niby wydaje się to być taką oczywistą kwestią, a okazuje się, że wielu właścicieli samochodów podchodzi do sprawy niezwykle lekko. Zastanówmy się zatem dlaczego warto wymienić opony na zimowe w okresie niskich temperatur?

Nie tylko kwestia śniegu

To oczywiste, że miękki, głęboki bieżnik w oponie skutecznie odprowadza spod opony śnieg, wodę oraz błoto poślizgowe – ma to podstawowe znaczenie podczas poruszania się samochodem w sezonie zimowym. Ale sama głębokość bieżnika to nie wszystko. Ważne jest też to, że opona zimowa jest wyprodukowana z dużo bardziej miękkiej gumy niż to jest w przypadku opon letnich. Dzięki temu opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność auta do powierzchni jezdni. Ma to znaczenie nie tylko podczas hamowania, ale także przy pokonywaniu zakrętów czy bardzo nierównych odcinków jezdni.

 

 

opona zimowa

Typowa opona zimowa

 

 

W kwestii opon zimowych nie raz zdarza się, że ludzie kupują stare, używane opony zimowe, bo mają jeszcze bardzo dobry wizualnie bieżnik. To prawda, że głębokość bieżnika ma znaczenie, ale przy samym gwałtownym hamowaniu największe znaczenie ma odpowiednia przyczepność do podłoża, a ta bezpośrednio zależy od twardości gumy. Okazuje się, że guma w oponach z biegiem lat ulega stwardnieniu. Stara, kilkuletnia opona nawet jak wygląda wizualnie bardzo dobrze, niestety będzie miała już całkiem inne parametry – co sprawi, że nie będzie już tak skuteczna przy hamowaniu jak kiedyś.

Okresowe wywarzanie i kontrola jakości

To oczywiste, że stan ogumienia w samochodzie ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo osób podróżujących autem. Dlatego okresowa wymiana opon jest dobrym czasem na sprawdzenie stanu bieżnika w oponach – czy opony nie są już nadto wyeksploatowane? Jaki jest stan felg i wentyli? Na pewno warto poprosić także o wyważenie kół przed wymianą – dzięki temu będziemy mieli pewność, że auto będzie skutecznie hamować podczas nagłych sytuacji. Oczywiście wyważenie kół ma pozytywny wpływ na pracę całego układu napędzania oraz układu kierowniczego, ponieważ niweluje niepożądane drgania. Ma to także bezpośredni wpływ na komfort jazdy – zwłaszcza przy poruszaniu się autem z większymi prędkościami.

Aby dobrze i sprawnie wymienić opony na zimowe, warto udać się do sprawdzonego warsztatu, z profesjonalnym sprzętem i kompetentnymi pracownikami. Listę sprawdzonych warsztatów wulkanizacyjnych w Lublinie można znaleźć w serwisie autogratis.pl http://autogratis.pl/uslugi/wymiana-opon/lublin/wszystkie-marki/wszystkie-typy-aut