Wynalazki, które zostały stworzone przez Polaków

Najbardziej znane na świecie polskie wynalazki

W dzisiejszych czasach dzieci w szkołach uczą się historii Polski. Jednak bardziej kładzie się nacisk na typowe wydarzenia historyczne związane z wojną, zaś o wynalazkach są tylko krótkie wzmianki. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że jest to bardzo ważna część historii, bez której nie mielibyśmy tego, co mamy dziś. Niestety, bardzo małe grono osób wie, że spora cześć wynalazków została stworzona przez naszych rodaków. Polacy nie dorobili się na tym wielkiej fortuny, jednak sam fakt tworzenia jest na tyle silny, że każdy powinien o tym wiedzieć. W szczególności warto przybliżyć tę wiedzę młodym osobom. Obecnie młodzież potrafi być bardzo arogancka. Nie chcą przyswajać wiedzy, stwarzają problemy oraz nie są świadome tego, że gdyby nie nasi rodacy nie mielibyśmy wielu rzeczy. Oto lista pięciu doskonałych wynalazków, która ratowała życie wielu osobom, ale także ułatwiała wszelkie prace i komunikacje między sobą.

Kamizelka kuloodporna

Kamizelka kuloodporna została wynaleziona przez dwóch Polaków. Był to Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. W ich założeniu kamizelka ta miała pochłaniać pocisk w kolejnych warstwach tkaniny, z której została zrobiona. Tkanina rozpięta była na parawanie z metalową blaszką. Potrafiła zatrzymać pociski z rewolwerów, a także z karabinów, które były w stanie przebić na wylot stalową blachę. Autorzy tego wynalazku stali się sławni na całym świecie w 1902 roku, kiedy to zaplanowano na króla Hiszpanii zamach. Kamizelka uratowała życie Alfonsowi XIII.

Projektor filmowy

Kolejny doskonały wynalazek, który został stworzony przez Polaka W 1894 roku. Jego autorem był Kazimierz Prószczyński. Nazwał to urządzenie Pleografem. Służyło ono jednocześnie do rejestracji materiału filmowego oraz projekcji. Urządzenie to zapoczątkowało polską historię kinematografii. Prószczyński, dzięki swojemu wynalazkowi otworzył w 1901 roku rodzimą wytwórnię filmową.

Ręczny wykrywacz min

Jest to odkrycie na światową skalę. Dzięki nim saperzy na całym świecie mogą wykrywać miny lądowe. A wszystko dzięki dwóm polskim wynalazcom. Józef Kosacki i Andrzej Garboś służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie z Centrum Wyszkolenia Łączności. To właśnie im zawdzięczamy ten wynalazek. Prototyp wykrywacza min początkowo testowany był w Szwajcarii w 1942 roku. Wewnątrz urządzenia znajdowały się dwie cewki elektromagnetyczne, które dawały znać, gdy tylko w pobliżu znalazła się mina. Wynalazek ten przyczynił się do zwycięstwa 8 Armii.

Wycieraczki

Za twórcę tego wynalazku uznaje się polaka Józefa Hofmanna. Jednak oficjalnie patent przyznano amerykance. Wycieraczka samochodowa projektu Hofmanna została wdrożona do fabryki produkcji Forda. Sam twórca był znakomitym kompozytorem i pianistą. Na swoim koncie miał około 70 wynalazków w tym wycieraczkę.

Lampa Naftowa

Skonstruowana została przez wybitnego polskiego chemika Ignacego Łukasiewicza. Sam proces konstruowania nie odbył się w Polsce, lecz we Lwowie. Łukasiewicz wraz ze swoim wspólnikiem pracowali nad destylacją ropy naftowej. W 1852 roku udało im się pomyślnie przeprowadzić destylację ropy. Od tamtego momentu odkrycie to miało bezpośredni wpływ na przemysł naftowy.